100 digitálnych rádiologických systémov TomoCon PACS v Slovenskej republike

Bratislava, 23. novembra 2015
Nemocnica s poliklinikou Dunajská Streda sa stala 100. používateľom digitálneho rádiologického diagnostického systému TomoCon PACS v Slovenskej republike.

PACS (Picture Archiving and Communication System) je systém pre správu, archiváciu a distribúciu digitálnej obrazovej zdravotnej dokumentácie pacientov. Umožňuje výrazné skvalitnenie a urýchlenie nielen diagnostiky, ale aj následnej kvalifikovanej liečby. V praxi sú snímky pacienta k dispozícii príslušným lekárom v nemocnici všade, vždy, okamžite, všetky a v pôvodnej diagnostickej kvalite, či už sa jedná o röntgen, mamograf, angiograf, ultrazvuk, CT, MR, gamakameru alebo PET.


Ilustračná fotografia z pracoviska magnetickej rezonancie Medicína Nové Zámky, s.r.o.

Slovenská spoločnosť TatraMed Software s.r.o. je autorom systému TomoCon PACS® a Telerádiologického komunikačného systému T3C®. Tým sa stala nielen uznávaným lídrom v digitalizácii a elektronizácii zdravotníctva v praxi ale aj priekopníkom prvej skutočnej telemedicíny na Slovensku. Úspech TatraMed Software je o to väčší, že bol poctivo odpracovaný bez akejkoľvek podpory štátu alebo EÚ a v silnej konkurencii nadnárodných firiem.

Prepojenie systémov TomoCon PACS a T3C umožňuje vzdialené konzultácie s odborníkmi iných zdravotníckych zariadení, napríklad aj v Českej republike, čo je životne dôležité najmä v prípade ťažkých prípadov alebo raritných diagnóz.

Telerádiológia je preto veľmi cenná pre pacientov s akútnymi srdcovocievnymi ochoreniami alebo v prípade hromadných havárií. Umožňuje zapojenie sa odborníkov v rýchlom a kvalifikovanom rozhodovaní o postupe, spôsobe a mieste liečby, čo nie je také jednoduché najmä v nočných hodinách, počas sviatkov alebo v odľahlých lokalitách.


Mapka 100 inštalácií TomoCon PACS v Slovenskej republike

Zaujímavé fakty:

  • 100 systémov TomoCon PACS aktuálne archivuje už 1 miliardu rádiologických snímok,
  • priemerný počet snímok pri vyšetrení röntgenom je 2-3, mamografiou 4, výpočtovou tomografiou CT cca 300 a magnetickou rezonanciou MR cca 1.000,
  • ročne sa v Slovenskej republike použije telerádiológia (elektronické zaslanie digitálnych snímok pre vzdialenú diagnostiku a konzultácie) pre 191.000 vyšetrení/pacientov,
  • v priemerne veľkej nemocnici používa digitálny systém TomoCon PACS: 5 rádiológov, 8 iných diagnostikujúcich lekárov a 60 klinických lekárov,
  • spotreba drahého filmového materiálu a nebezpečných chemikálií vyvolávacích automatov klesla za posledných 15 rokov 10-násobne,
  • ročne sa v SR v súčasnosti vykoná cca 6 miliónov RTG a CT vyšetrení,
  • za posledných 10 rokov vzrástol počet CT vyšetrení 4-násobne a podieľa sa na celkovej radiačnej záťaži obyvateľstva z medicínskych aplikácií približne 51 percentami.

TatraMed Software s.r.o. je slovenská spoločnosť zaoberajúca sa vývojom diagnostických systémov pre rádiológiu a nukleárnu medicínu a vysoko bezpečných komunikačných systémov pre telemedicínu.

tatramed_logo-white

ADRESA

Líščie údolie 9
841 04 Bratislava
Slovenská republika

KONTAKTY

FAKTURAČNÉ ÚDAJE

IČO: 47025328
DIČ: 2023706751
IČ DPH: SK2023706751

Copyright 2019 Tatramed © All Rights Reserved | Made by MERINEO